AXS LiceuAXS Liceu

Date oficiale MEN · 2026

Statistici Evaluarea Națională

Rezultatele finale din 2026, comparate cu 2025: distribuția mediilor, clasamentul județelor, note pe discipline și evoluția din 2013 încoace.

Rezultate finale după contestații

11.745 elevi au contestat — clasamentul s-a mișcat

12.963 note s-au schimbat după contestații. Poziția reală s-a modificat pentru aproape toți cei 143.211 de candidați — poate și a ta. Nu completa fișa pe date vechi.

Verifică-ți poziția reală

Sumar național 2026

Candidați prezenți

143.211

din 148.228 înscriși

Promovabilitate

79.1%

113.296 elevi

Medii sub 5

20.9%

29.915 elevi

Medii de 10

7

după contestații

Rezultate finale, după contestații (8 iulie 2026). Examen mai greu decât în 2025: promovabilitatea a scăzut cu 4 puncte procentuale.

Distribuția mediilor EN 2026

sub 5
29.915 (20.89%)
5,00–5,49
9.836 (6.87%)
5,50–5,99
10.870 (7.59%)
6,00–6,49
11.601 (8.10%)
6,50–6,99
11.571 (8.08%)
7,00–7,49
12.066 (8.43%)
7,50–7,99
12.528 (8.75%)
8,00–8,49
13.610 (9.50%)
8,50–8,99
14.326 (10.00%)
9,00–9,49
12.728 (8.89%)
9,50–9,99
4.153 (2.90%)
10,00
7 (0.00%)

Rezultate finale (8 iulie 2026), 143.211 candidați cu medie. Calculat din rezultatele oficiale per candidat.

sub 5 (picați)

20,9%

5,00–6,99

30,6%

7,00–8,99

36,7%

9,00–10,00

11,8%

Evoluție promovabilitate 2013–2026

Procent elevi cu media ≥ 5 la rezultatele inițiale (înainte de contestații).

2013
75.9% · 162.331
2014
71.1% · 160.011
2015
79.4% · 158.576
2016
75.1% · 148.648
2017
77% · 140.712
2018
73.6% · 142.847
2019
73.2% · 146.105
2020
76.2% · 160.663
2021
76.8% · 123.185
2022
82.4% · 148.496
2023
76.4% · 154.115
2024
74.5% · 152.903
2025
83.1% · 152.233
2026
79.1% · 143.211

Minim (2014)

71,1%

160.011 prezenți

2026

79,1%

examen mai greu decât în 2025

Record (2025)

83,1%

cel mai bun din 2010

Clasament județe 2026

Promovabilitate (medii ≥ 5) per județ.

1București15.422 elevi92.2%
2Cluj5.138 elevi90.3%
3Prahova5.155 elevi83.6%
4Suceava5.955 elevi83.4%
5Brăila1.720 elevi82.1%
6Gorj2.335 elevi82%
7Galați3.345 elevi81.6%
8Argeș4.484 elevi81.4%
9Bistrița-Năsăud2.304 elevi81.4%
10Ilfov3.387 elevi80.7%
11Harghita2.493 elevi80.6%
12Alba2.354 elevi80.3%
13Brașov4.446 elevi80.3%
14Timiș5.069 elevi79.5%
15Iași6.339 elevi79.4%
16Bacău4.545 elevi78.8%
17Sibiu3.034 elevi78.7%
18Constanța5.410 elevi77.9%
19Maramureș3.195 elevi77.5%
20Dolj4.192 elevi76.7%
21Hunedoara2.238 elevi76.5%
22Vâlcea2.451 elevi76.4%
23Giurgiu1.634 elevi75.9%
24Covasna1.422 elevi75.8%
25Neamț3.557 elevi75.6%
26Sălaj1.654 elevi75.2%
27Buzău2.881 elevi74.8%
28Bihor4.185 elevi74.7%
29Satu Mare2.366 elevi74.2%
30Arad3.045 elevi73.3%
31Mureș3.696 elevi73.3%
32Vrancea2.500 elevi72.1%
33Olt2.392 elevi71.9%
34Botoșani2.984 elevi71.6%
35Ialomița1.648 elevi71.1%
36Dâmbovița3.451 elevi70.9%
37Tulcea1.405 elevi70.9%
38Vaslui2.833 elevi69.5%
39Mehedinți1.511 elevi68%
40Teleorman1.811 elevi67.4%
41Caraș-Severin1.513 elevi66.9%
42Călărași1.712 elevi65.1%

Promovabilitate (medii ≥ 5) la rezultatele finale, pe județul candidatului.

Distribuția pragurilor de admitere

Ultima medie de admitere pe specializări — din baza de date AXS Liceu.

sub 5
3.181 spec. (54.4%)
5–6
609 spec. (10.4%)
6–7
581 spec. (9.9%)
7–8
639 spec. (10.9%)
8–9
621 spec. (10.6%)
9–10
220 spec. (3.8%)

Total: 5.851 specializări cu prag cunoscut.

Note pe discipline 2026

Română

≥5: 117.691 (81,9%)

Note de 10: 402

Matematică

≥5: 106.512 (74,3%)

Note de 10: 108

Limbă maternă

≥5: 7.979 (90,4%)

Note de 10: 86

Surse oficiale